Samuel Bill, Dirigent

Dr. Samuel Bill študoval dirigovanie, klavír a organ na Konzervatóriu v Bratislave. Už počas štúdia vystupoval so zborom konzervatória na koncertoch po Slovensku, Európe a v USA. V tom čase bol takisto asistentom dirigenta zboru pri Dóme Sv. Martina v Bratislave, ktorý viedol pri mnohých prenosoch rádia a televízie.

Po skončení Konzervatória študoval rok na bratislavskej Vysokej Škole Múzických Umení kde sa špecializoval na dirigovanie orchestra u Prof. B. Režuchu. V štúdiu pokračoval na Montclair State University v štáte New Jersey, USA, kde získal čestné uznanie a titul Magister Umenia v roku 1997. Počas štúdia pôsobil ako klavírista a asistent dirigenta v profesionálnom divadle TheatreFest kde spolupracoval na produkciách muzikálov The Sound of Music (Zvuk Hudby), La Cage aux Folles (Vtáčia Klietka), Triplets (Trojičky) a Barnum.

Dirigentské vzdelanie si ďalej doplnil na Juilliard School u Vincenta LaSelvu. Od roku 1997 je spolu-dirigentom komorného orchestra Montclair Chamber Ensemble s ktorým pravidelne vystupuje v koncertných sálach v oblasti mesta New York. Vrámci dramaturgie orchestra spolupracoval s mnohími členmi New Yorskej Filharmónie a v roku 2000 s ním debutoval v Carnegie Hall ako klavírista aj ako dirigent.

V roku 2004 Samuel Bill skončil štúdium na Amerckej Katolíckej Univerzite (The Catholic University of America) s titulom Doktor Hudby, kde predviedol opery The Medium, Amahl and the Night Visitors, The Old Maid and the Thief (všetky Menotti) a svetovú preméru opery The Libation Bearers (Simpson). Takisto bol asistentom dirigenta pri produkcii Traviaty (Verdi) a zbormajstrom pri svetovej premiére opery Agamemnon (Simpson).

Od roku 2002 je stálym dirigentom spoločnosti Shaker Mountain Opera kde uviedol opery Don Pasquale (Donizetti), Figarová Svadba, Čarovná Flauta (Mozart), a rôzne scény a árie na populárnom programe “Shaker on Parade”. V roku 2004 sa stal hlavným dirigentom letného hudobného festivalu v meste Bethesda (Bethesda Summer Music Festival), kde našudoval a uviedol opery La Traviata, Rigoletto (Verdi), Nápoj Lásky, Lucia di Lammermoor (Donizetti), Gianni Schicchi, Sestra Angelika (Puccini), Čarovná Flauta, Don Giovanni (Mozart) a muzikály The Fiddler on the Roof (Fidlikant na Streche), The Sound of Music (Zvuk Hudby), The King and I (Kráľ a Ja), You are a Good Man Charlie Brown a Peter Pan. V roku 2005 bol pozvaný dirigovať Pucciniho operu Sestra Angelika na hudobnom festivale (Amalfi Coast Music Festival) v talianských mestách Amalfi, Salerno a Minori.

V roku 2006 debutoval v New Yorskej Dicapo Opera Theatre prezentáciou tradičného vianočného programu Carrolle Singe. Vzápätí bol znovu-angažovaný ako asistent dirigenta pri Americkej premiére komornej verzie opery Thérése Raquin sučasného skladaťeľa Tobiasa Pickera. V sezóne 2007-2008 dirigoval opery Der Schauspieldirektor (Mozart), The Music Shop (Wargo) a asistoval pri produckii opery Dievča zo Zlatého Západu (Puccini). Sezóna 2008-2009 zahrňovala Fantastic Mr. Fox (Picker), Figarova Svadba (Mozart) a Talianka v Alžírii (Rossini). V sezóne 2009/2010 uvediol v Dicape premiéru komornej verzie opery Emmeline (Picker) a opäť jeho operu Fantastic Mr. Fox.

Na jar 2010 začal spoluprácu ako zbormajster a dirigent na novej produkcii Gershwinovej opery Porgy a Bess pri príležitosti 75. výročia jej premiéry.

Sezóna 2010/2011 bude zahrňovať ďalšie predstavenia Porgy a Bess, Pucciniho Bohému, a Donizettiho Nápoj Lásky. Pri príležitosti výročia úmrtia huslistu, učiteľa, priateľa a dobrodinca Oscara Ravinu, Samuel Bill organizoval a dirigoval spomienkový koncert na ktorom ako sólisti vystupovali členovia New Yorkskej Filharmónie (koncertný majster Glenn Dicterow, Karen Dreyfus - viola, Alan Schiller - husle, bývalý vedúci skupiny violončiel - Alan Stepansky a hosťujúci klavirista Robert Miller.

Samuel Bill momentálne pôsobi v New Yorku, kde býva so svojou manželkou, sopránistkou Yvonne Billovou.